View More

Τα labels που αξίζει να τσεκάρετε σήμερα στο bandcamp

H δημοφιλής στους indie κύκλους πλατφόρμα μηδενίζει για 24 ώρες την προμήθειά της

Δημήτρης Λιλής
Δημήτρης Λιλής

Το είχε κάνει με απίστευτα αποτελέσματα, κέρδη άνω των 4 εκατομμυρίων δολαρίων για τα indie labels και στις 20 του Μάρτη. Το επαναλαμβάνει σήμερα και το ίδιο θα συμβεί στη 5η Ιουνίου και 3η Ιουλίου. 

Σε δικούς μας όρους και χρόνους συμβαίνει το εξής. 

Από τις 10πμ σήμερα και για 24 ώρες το Bandcamp μηδενίζει την προμήθειά του. Αυτό σημαίνει ότι όποια κυκλοφορία αποφασίσετε να υποστηρίξετε (και η Ευδοκία Πρέκα λιστάρει μερικές εξαιρετικές ετικέτες παρακάτω), τα έσοδα πηγαίνουν κατευθείαν στους καλλιτέχνες και τις ανεξάρτητες δισκογραφικές που τους εκπροσωπούν.

Τόσο απλό, όμως τόσο σημαντικό για τους αγαπημένους μας δημιουργούς και τα labels τους στην εποχή που η μουσική και οι τέχνες αποτελούν τον τελευταίο τροχό της αμάξης (σίγουρα γι' αυτή την κυβέρνηση).

Enjoy the ride!

Ελληνικά Labels

1. Teranga Beat https://terangabeat.bandcamp.com

2. Underflow Record Store & Art Gallery https://underflowrecords.bandcamp.com

3. Melting Records https://melting-records.bandcamp.com

4. Kraak Records https://kraakrecords.bandcamp.com

5. Into The Light Records https://into-the-light.bandcamp.com

6. Shango Records https://shangorecords.bandcamp.com

7. A Man out of A Man https://manofman.bandcamp.com

8. Timewarp Music https://timewarpmusic.bandcamp.com

9. Inner Ear Records https://innerear.bandcamp.com

10. Just Gazing Records https://justgazing.bandcamp.com

11. Ikaros Records https://ikarosrecords.bandcamp.com

12. Ntrop recordings ( Official ) https://ntrop.bandcamp.com

13. Space Between Us Recordings https://spacebetweenusrecordings.bandcamp.com/alb…/kadinelia

14. Same Difference Music https://samedifferencerecords.bandcamp.com

15. spang recordings https://spangrecordings.bandcamp.com

16. GOD Records Garden Of Dreams https://godrecordsgardenofdreams.bandcamp.com

17. Granny Records https://grannyrecords.bandcamp.com

18. Symmetric Records https://symmetricrecords.bandcamp.com

19. Old Bad Habits Label https://oldbadhabitslabel.bandcamp.com/music

20. Veego Records https://veegorecords.bandcamp.com

➡️ Ξένα Labels

1. BBE Music https://bbemusic.bandcamp.com

2. Mr Bongo https://mrbongo.bandcamp.com

3. WEWANTSOUNDS https://wewantsounds.bandcamp.com

4. Finders Keepers Records https://finderskeepersrecords.bandcamp.com

5. ANALOG AFRICA https://analogafrica.bandcamp.com

6. Les Disques Bongo Joe https://lesdisquesbongojoe.bandcamp.com

7. Strut Records https://strut.bandcamp.com

8. Ubiquity Records https://ubiquityrecords.bandcamp.com/music

9. Light In The Attic Records https://lightintheattic.bandcamp.com/music

10. Numero Group https://numerogroup.bandcamp.com

11. Glitterbeat Records https://glitterbeat.bandcamp.com

12. Agogo Records https://hiddenjazzquartett.bandcamp.com

13. Delights https://delights.bandcamp.com

14. HOT CASA Records https://hotcasarecords.bandcamp.com

15. Radio Martiko https://radiomartiko.bandcamp.com

16. Habibi Funk https://habibifunkrecords.bandcamp.com

17. Heavenly Sweetness https://heavenlysweetness.bandcamp.com

18. BORN BAD RECORDS https://shop.bornbadrecords.net

19. Soundway Records https://soundwayrecords.bandcamp.com

20. Philophon https://philophon.bandcamp.com

21. Fortuna Records https://fortuna-records.bandcamp.com

22. Favorite Recordings https://favoriterecordings.bandcamp.com

23. Far Out Recordings https://faroutrecordings.bandcamp.com

24. Jazzman Records https://jazzmanrecords.bandcamp.com

25. Mad About Records https://madaboutrecordslabel.bandcamp.com

Πηγή: Avopolis Radio

24 ώρες την ημέρα, η καλύτερη μουσική από το ραδιόφωνο του Avopolis. Plus: podcasts, αποκλειστικά mixtapes από κορυφαίους djs και ανθρώπους της μουσικής, νέα και reviews.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Συντονιστείτε στη 13:00 και την εκπομπή Incoming με τον Δημήτρη Λιλή.

Από την Alexandria Ocasio-Cortez μέχρι τη Χρυσή Αυγή και από το “Youth Against

Ακούστε τη συνέντευξη που έδωσε ο frontman της μπάντας στο Δημήτρη Λιλή, σήμερα στη 13:00 και την

FEATURED TODAY

Στο νέο του Diggin', o Ζώης Χαλκιόπουλος χάνεται στα αυλάκια του Primal Prayer του Bevery Glenn Copeland.

Η μεγάλη λαϊκή τραγουδίστρια σχολιάζει το τραγούδι «Ανθρωποφάγοι», στο οποίο συναντά τη Λένα Πλάτωνος και τη Μυρτώ Κοντοβά και δεν μπορεί να κρύψει πως «η

Το Behaviour των Pet Shop Boys είναι από τις περιπτώσεις διαχρονικών άλμπουμ που επισκέπτεσαι ξανά και ξανά σε διαφορετικές περιόδους στη ζωή σου. Από την

HOT STORIES

Ένας concept δίσκος 33 κομματιών αλλά και μια επετειακή περιοδεία περιλαμβάνονται στα πλάνα της μπάντας του Billy Corgan για το 2021.

Δείτε το βίντεο για το κομμάτι "Positions" από τον επερχόμενο ομώνυμο δίσκο της pop star και φωνάξτε "Ariana for President".

Top